sobota 19. septembra 2020

Recenzia Vyhnanie Gerty Schnirch

Vyhnanie Gerty Schnirch

Kateřina Tučková

19. september 2020


2. svetová vojna z druhej strany?

Povojnová obnovená Československá republika uplatnila princíp kolektívnej viny a nemecká časť obyvateľstva sa musela z hodiny na hodinu zbaliť a pešo vydať na pochod k rakúskym hraniciam. Mužov schopných pracovať uväznili v meste, ženy, deti a starí ľudia v transporte umierali na choroby a od vyčerpania. Pôsobivý román kladie dodnes bolestné a nevysvetlené otázky viny, odplaty a odpustenia medzi Čechmi a Nemcami a opisuje vzťah matky Gerty a jej dcéry Barbory, ovplyvnený prostredím, v ktorom sa ako české Nemky odsunuté na okraj spoločnosti smeli pohybovať.

Noc z 30. na 31. mája 1945. Gerta Schnirch tlačí kočík s niekoľkomesačnou dcérkou a spolu s ostatnými brnianskymi Nemcami kráča v pochode smrti v ústrety neistej budúcnosti. Transport smeruje k rakúskym hraniciam, no tam ich tiež nečakajú s otvoreným náručím. Stovky vyhnancov podľahnú epidémii týfusu a úplavice. Gerta a niekoľko ďalších nemeckých žien s deťmi napokon skončia na nútených prácach na južnej Morave. Ich osudy sú rôzne, niektoré odídu do Rakúska, iné zostanú v juhomoravskej dedinke alebo sa vrátia do Brna. Gerta znovu získa československé občianstvo a po návrate do rodného mesta tam prežije búrlivé udalosti druhej polovice dvadsiateho storočia. Dej nezvyčajne plastického románu pokračuje cez päťdesiate roky a udalosti roku 1968 až po zmenu režimu v roku 1989. Čitateľ je svedkom zložitého vzťahu matky a dcéry, deformovaného nielen obmedzenými možnosťami, ktoré im ako českým Nemkám ponechal komunistický štát, ale aj vzájomným nepochopením dvoch generácií, komplikovanou komunikáciou a márnym úsilím matky sprostredkovať osobnú skúsenosť ďalším generáciám.


" Ľutujem, že som nezostala s vami, aj keď bohvie, čo by ma tu čakalo. Ani poriadne po česky som nikdy nevedela. Takže neviem. Doma ani tam,ani tu. Akoby som trčala v priestore a v spomienkach, čo je to za život?"


Vyhnanie Gerty Schnirch je moje prvé stretnutie s autorkou. Mám v pláne prečítať si aj ďalšie jej diela, najmä vychvaľované Žítkovské bohyně. Som rada, že som siahla po tejto knihe. Príbehy, či už fiktívne alebo skutočné, z obdobia 2. svetovej vojny mám rada. No podobný príbeh, aký sa skrýva pod temnou obálkou knihy,som ešte nečítala. Nie je o židoch a koncentračných táboroch,ale o nemcoch žijúcich v Čechách, konkrétne v Brne. 

Kniha je rozdelená do piatich častí.

Každá nám ukazuje určité obdobie histórie aj s osudmi ľudí. Hlavnou postavou a zároveň rozprávačkou väčšiny kapitol je Gerta Schnirch. Rozpráva nám svoj príbeh v podstate od detstva… ako sa to všetko začalo, až po posledné chvíľky života. Opisuje svoj celoživotný boj, trápenie, postoj, ktorý zaujala voči situáciám, s ktorými sa snažila vysporiadať. Rozprávači sa občas zmenia a v každej z piatich častí knihy  sa aspoň jedna kapitola venuje inému uhlu pohľadu na dianie okolo. Úplný záver nám vyrozpráva Barbora Schnirch a v skratke aj svoj život a trápenia.

Do knihy sa mi začítavalo celkom ťažko. Trvalo mi vyše týždňa, kým som ju dočítala. Vôbec to nebolo tým, že by ma nezaujala. To vôbec. Práveže vo všeobecnosti som si všimla, že ťažšie témy sa mi nečítajú ľahko a rýchlo,ale potrebujem príbeh vstrebávať postupne. Autorka bravúrne opísala celé dianie v Československu. Od roku 1942,46,68,89 až po rok 2000 bol zachytený život Gerty v najväčších míľnikoch. Ale! Naozaj by kniha mala byť oveľa hrubšia, pretože už vpád Rusov nebol podľa mňa dostatočne rozvitý. A aj Gerta s jej frustráciou zo života nebola poľutovaniahodná, skôr otravná. Chápem, ťažký život a neprávosti sa podpíšu na každom,no iné ženy z ich "skupiny" to dokázali, naučili sa žiť so svojím bremenom,ale Gerta bola uzavretá vo svojej bubline ublíženosti až do konca.

V každom prípade Vyhnanie Gerty Schnirch odporúčam, pretože je tu veľa historických poznatkov,faktov a spojitostí, ktoré vám lepšie dokážu pochopiť minulosť. Nie všetci Nemci boli zlí a nie všetci Česi, tí dobrí. Dnešná doba nie je dokonalá. Vždy sa však môžeme ohliadnuť do minulosti, prečítať si túto alebo podobnú knihu a nakoniec budeme vďační, že môžeme žiť práve dnes. Tu a teraz. Čítať príbehy našich dejín, z ktorých nám naskakujú zimomriavky, z pohodlia našich obývačiek.


Hodnotím 4* z piatich


Názov: Vyhnanie Gerty Schnirch
Originálny názov: Vyhnání Gerty Schnirch
Autor: Kateřina Tučková
Preklad: Eva Melichárková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok: 2019
Jazyk: slovenský
Počet strán: 364
Formát: pevná väzba s prebalom

Za možnosť zrecenzovať túto knihu sa chcem poďakovať vydavateľstvu Tatran.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára