piatok 26. mája 2023

Liečivé rozprávky

Liečivé rozprávky

MONIKA JURANOVÁ


Anotácia: Neobyčajná knižka s rozprávkovými príbehmi o zvieratkách ponúka krásne, náučné čítanie pre deti a zároveň pomáha rodičom, aby si viac uvedomovali dôležitosť komunikácie s ich najmenšími. 

Detská duša je krehká a táto knižka rozprávok môže byť návodom, ako predísť jej zraneniam. Deti počúvajú nádherné rozprávkové príbehy o včielkach žijúcich v medovom kráľovstve, o žabkách, motýľoch či lesných vtáčikoch a spolu so zvieratkami prežívajú rozličné situácie a zároveň sa učia o prírode, rastlinách a zvieratkách. Naopak, pre rodiča môžu byť rozprávky terapiou, cez ktoré si uvedomením vylieči svoje zranené dieťa. 
V knihe sú zapracované témy, ktoré sú dôležité pre deti a rovnako pre ich rodičov:
Ako mám správne motivovať svoje dieťa? Dostáva dieťa odo mňa dostatočnú pozornosť? Nechávam svojmu dieťaťu priestor, aby si vytvorilo vlastný názor? Učím dieťa autenticitu a starám sa o jeho emocionálny svet? Aký vplyv môže mať v nedodržanie sľubov? Aká dôležitá je komunikácia s dieťaťom v brušku? 
Odpovede nájdete v láskavých Liečivých rozprávkach, ktoré boli napísané srdcom, s tým najlepším zámerom pomôcť. {zdroj: Bux.sk}

…jemné, citlivé, poučné…


Také by mali byť všetky knihy pre deti. Nejde o to, aby sa podobali ako vajce vajcu. Mám na mysli prípady ako tento. Po prečítaní príbehov z knižky LIEČIVÉ ROZPRÁVKY som si povedala- áno, presne takéto príbehy z našich detí dokážu vychovať (s našou, rodičovskou pomocou😉) vyrovnaných a milujúcich ľudí.


Na konkrétnych prípadoch zvieratiek autorka MONIKA JURANOVÁ “pitvá” bežne sa dejúce situácie. Sama ich vidím vo svojom okolí a pracujem na sebe, aby som sa podobnému negatívnemu správaniu pri výchove vyvarovala. 


Knižočka obsahuje 8 príbehov dlhých tak akurát. Pred spaním je to ideálne čítanie, ale len v prípade, keď ste ochotní(alebo dieťa nie je príliš unavené) rozprávať sa o prečítanom texte. Verte mi, deti budú chcieť vedieť… viac! Monika sa zaoberá láskou ako takou, že je nutné o nej aj hovoriť, lebo nie je samozrejmá, najmä pre deti, že mať sa rád taký,aký som, je úžasné, pretože sme všetci výnimoční, či to, ako deti kopírujú náš vzorec správania(závisť, srdečnosť, chamtivosť-to dobré, aj to zlé). Viem, že príbehy prevetráme aj neskôr, keď Pauli o sebe začne pochybovať(lebo také obdobia máme všetci, bez výnimky) alebo aj s Adri, keď príde do veku nekonečných otázok.


Okrem hlavných tém príbehov, v ktorých sú hlavnými postavami zvieratká, je knižka náučná aj v tom, v akom prostredí sa dané živočíchy vyskytujú. Autorka krásne zachytila arktickú zimu, páľavu savany, či život na brehu jazera. Rozprávky sú určené(nielen) deťom. Avšak po každom príbehu Monika vysvetľuje, aký (ne)skrytý význam má dané negatívne alebo pozitívne správanie dospelého na dieťa. Kniha je naozaj krásne spracovaná. Ilustrácie nádherne vyniknú na recyklovanom papieri. Ako bonus, je v úvode priestor pre malých umelcov a ich vlastné ilustrácie, v závere zas miesto napr. pre poznámky rodičov/dospelých.


Aj pre tieto všetky dôvody by som si želala, aby boli všetky detské knihy takéto obohacujúce.


Za venovanie knihy ďakujeme pani autorke Monike Juranovej. Knižku kúpite v každom dobrom kníhkupectve.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára