streda 17. mája 2023

Zmluva snov

Zmluva snov

LAUREN ASHER


Anotácia: Príbeh o troch bratoch, vnukoch zakladateľa zábavného parku Dreamland. Keď starý otec zomrie, každému z vnukov zanechá podiel v miliardovej spoločnosti… za istých podmienok, ktoré musia splniť.


Declan sa musí oženiť a splodiť dediča. Po tom, čo pred ním utečie jediná ochotná záujemkyňa, situáciu sa rozhodne zachrániť jeho asistentka Iris. Musí len prežiť tri roky manželstva, ale niekoľko stoviek miliónov by jej malo bohato vynahradiť manželstvo s chladným Declanom a oplodnenie in vitro ľahko vyrieši aj problém s dieťaťom.

Stanovia si pravidlá, ktoré nesmú za žiadnych okolností prekročiť. Pred verejnosťou však musia predstierať, že sú do seba zamilovaní. Čo sa však stane, keď začnú cítiť, že ich to k sebe priťahuje čoraz viac a manželstvo na papieri začne dostávať trhliny?


…pochybnosti, láska, moc…


 Všetci tí, ktorí ste čítali knihu Projekt snov a páčila sa vám, vedzte, že druhá časť série Dreamland s názvom Zmluva snov sa vám bude páčiť ešte viac. Práve to mám na autorkách rada. Keď si dvíhajú pomyselné latky, posúvajú hranice, ktoré vníma najmä zanietený čitateľ tohto žánru. Zbožňujem, keď v očiach čitateľa dokážu napísať lepší príbeh, lepšiu zápletku, lepšiu chémiu, lepšie postavy a v tejto knihe som práve všetko “lepšie”dostala. A to som si myslela, že Projekt snov je dokonalý. Je, ale Zmluva snov je viac!


O mne je známe, že anotácie nečítam. O knihe som však vedela, že pôjde o dohodnuté manželstvo muža bližšie k 40-tke a jeho asistentky o dekádu mladšej. Všetko sa dialo od začiatku zhurta. Zásnuby sa konali už v prvej kapitole, samotná svadba o pár kapitol ďalej v časovom úseku dva týždne. Bola som nesmierne zvedavá, o čom bude zvyšných 300 strán. Priznávam, mala som obavu, či to nebude nudné “chce ma, nechce ma”. Na toľkých stranách by to bolo ako utrpenie.


Avšak! Prvým stretom hlavných postáv som z riadkov vycítila, že večne namosúrený generálny riaditeľ Declan nie je voči svojej asistentke ľahostajný. Pracovná morálka je ale nadovšetko, preto si drží odstup do slova a do písmena. Iris má prácu sťaženú a nie je to len tým, že pracuje pre Declana. Maká na 150% aj v čase voľna, pretože musí, ale aj preto, že to má v povahe. Byť nápomocná a nevzdávať sa.


To, že sa mi kniha páčila, je jasné už z môjho úvodu. Okrem spomínaných postáv sa mi veľmi páčila chémia, ich zbližovanie a neistota- predsa len… ide o zmluvu, kratochvíľu, či skutočné city? Lauren Asher napísala krásne, emotívne chvíle dvojice, ich pochybnosti a neistotu som mala možnosť čítať z oboch pohľadov, čo milujem, tak isto sklamania, kedy postavy zostali verné svojej povahe a autorka z nich nerobila láskou zaslepených “ratlíkov”. Ak ste neznášali otca troch bratov Kaneových v prvej časti, vezmite jed na to, že ak by sa dalo fyzicky ublížiť fiktívnej postave, starý Kane by bol na pokraji života a smrti. Tak slizký, zákerný človek, ktorý by sa mal nazývať niečím otcom… Nepredstaviteľné, čoho sú niektorí ľudia schopní spáchať na vlastnej krvi pokiaľ ide o moc, postavenie a ego. Príjemným osviežením niektorých pasáží boli zmienky o dvojici z predošlého dielu a mala som bližšie spoznať Cala. Napriek tomu, že sa mi javil celý čas ako gej(nemám nič proti), ma celkom potešilo, že naňho starý otec našil búdu rovnako, ako na bratov. A tak sa v tretej časti série dozviem, prečo je sám a ku komu ho jeho srdce ťahá.


V úvode knihy nájdete playlist k príbehu. Ak teda holdujete čítaniu s hudobným podmazom, máte skvelé tipy, čo sa k deju hodí. Okrem hudby, ktorej ja neviem prísť na chuť, najmä počas hltania príbehov, kedy preferujem (hrobové) ticho, vás môže Zmluva snov nadchnúť zaujímavými vedľajšími témami. S jednou z nich súvisí používanie rôznych cudzích slov, ktoré sú vysvetlené pod čiarou. Ich významy sú krásne, hlboké, mňa najviac zasiahol výraz z arabčiny YA’ABURNEEL. Snažila som sa zo všetkých síl, ale nedalo sa… zaliali ma slzy výnimočnej chvíle. Zasiahlo ma, ako romantické gesto a jedno cudzie slovo, s tak obšírnym významom, dokáže umocniť krásu okamihu. Každému človeku na planéte prajem, aby našiel svoju ya’aburneel. Ja to šťastie mám❤️.


Záver bol sladký, pre niekoho možno presladený, ale čo viac si priať pre postavy, ktorým fandím a obľúbila som si ich od prvých písmeniek?!


Za zaslanie knihy ďakujem vydavateľstvo Pandora 

Zmluvu snov si môžete kúpiť TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára