sobota 21. januára 2023

Jojo, to vážne?!

Jojo, to vážne?

BRANISLAVA HRONSKÁ


Anotácia: Jojo má osem rokov a kopu dobrých nápadov. Vážne? 

Výmyselník Jojo by sa celý deň iba hral. Mamička mu však dáva rôzne úlohy, pretože potrebuje v domácnosti pomôcť. Keď si Jojo nie je celkom istý, zavolá svojmu ocinovi, ktorý na všetko pozná odpoveď. Veď je vedátor. Jojo rád pomáha a vždy s dobrým úmyslom, ale oveľa radšej si vynaliezavo uľahčuje prácu a pred malou sestrou Olinkou stvára somarinky. A tak veci často dopadnú inak, ako si predstavoval, a mama robí záchranárku. Príbehy deti nielen zabavia, no tiež poučia. Sám Jojo im povie, čo sa práve naučil a čo je pre život dôležité. Aj rodičia nájdu užitočné návody v závere knihy. Neuropsychológ Dr. Robert Krause im poradí, ako lepšie zvládať situácie pri výchove detí a ako s nimi vhodne komunikovať. Kniha voľne nadväzuje na rovnomenný edukatívny animovaný seriál z dielne TV Jojko. Ilustrátor Rastislav Polenkovič, ktorý vytvoril postavy rodiny do seriálu, ich vtipným spôsobom oživil aj na stránkach knižky. 


…náučné, veselé, nápadité…

Knižka BRANISLAVY HRONSKEJ, pre deti od 6 rokov, je proste úžasná. Už obálka vám môže našepkať, že hlavný hrdina bude riadny huncút. 


Takého výmyselníka pozná hádam každý dospelák. Nie každý však dokáže oceniť nápaditosť dieťaťa akým je Jojo, práve preto je kniha vhodná tiež pre rodičov. 


JOJO, TO VÁŽNE?! v sebe okrem desiatich poučných príbehov, podaných vtipne, s humorom a kopou zaujímavých informácií pre deti i dospelých, ukrýva aj vsuvku pre rodičov. So skvelými radami, ako jednotlivé “infarktové stavy” spôsobené malými výmyselníkmi zvládnuť, ako v deťoch podporiť kreativitu, ako sa s nimi zhovárať, sa v závere podelí špičkový neuropsychológ Robert Krause a tiež máme možnosť dozvedieť sa o tomto pozoruhodnom mužovi viac.


V knižke vystupuje rodina malého Joja a čo by to bolo za knižku, keby sa nám postavy nepredstavia. V tomto prípade sa toho ujme sám Jojo už v úvode. Na ďalších stránkach sa prelúskavame Jojovými vylomeninami. Ono by to v podstate ani vylomenina byť nemusela. Mama ho len zapája do bežných prác, ktoré v pohode zvládnu deti v jeho veku. Problém však nastáva vtedy, keď si Jojo chce aj jednoduchú činnosť uľahčiť. Väčšinou to nedopadne celkom dobre, ale mama s chladnou hlavou vždy vie, čo robiť a ako vzniknutý problém vyriešiť. 


Jojov oco je vedátor a často s rodinou komunikuje cez videohovor. Vďaka týmto moderným výdobytkom sa do rodinného diania zapája viac, pretože veľa času trávi v práci. Počas hovorov nezabudne Joja poučiť, či spomenúť nejaké vedátorské zaujímavosti a práve tieto informácie sú skvelým obohatením príbehov. Oco objasní Jojovi ako sa separuje odpad, prečo vznikla umývačka riadu alebo kedy sa začalo na slovenskom vidieku používať mydlo! Tých zaujímavostí je pravdaže viac. Sú vždy spomenuté v súvislosti s príbehom. Na konci každej kapitoly je aj súhrn, čo sa Jojo dozvedel nielen od otca, ale aj ponaučenie zo svojich huncútstiev.


 Jojo má malú sestričku Olinku. Má ju rád, ale niekedy proste zavadzia. Vďaka bábätku vzniklo mnoho scén, kedy sme sa s dcérkou Pauli smiali odušu. Opäť raz nie veľmi vhodná knižka pred spaním. Aspoň pre nás. Avšak nič lepšie, ako čítanie si pod dekou po dobrom obede, si neviem predstaviť.


O ilustráciách, ktorých je v knižke dosť, sa zmieňovať asi ani nemusím. Sú rovnako oku lahodiace ako obrázok na obálke. Za nás je toto knižka, ktorá v detskej knižničke nesmie chýbať. 


Za knihu ďakujeme BUX.sk

Pre zakúpenie knihy stačí kliknúť sem➡️  Jojo

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára