streda 23. novembra 2022

Atlasova šestka

Atlasova šestka

OLIVIE BLAKEAnotácia:Tajomstvá. Zrada. Zvádzanie.Vitajte v Alexandrijskom spolku.

Kniha Atlasova šestka od Olivie Blakovej, oceňovaná senzácia BookToku, je pútavá temná fantasy odohrávajúca sa v univerzitnom prostredí s kultovým statusom a číta sa ako spojenie Tajného príbehu s The Umbrella Academy.
 Alexandrijské spoločenstvo stráži stratené vedomosti najväčších starovekých civilizácií a je najvýznamnejšou tajnou spoločnosťou magických akademikov na svete. Tí, ktorí si vydobyjú miesto medzi Alexandrijčanmi, si zabezpečia moc, prestíž a život v bohatstve, o akom sa im ani nesnívalo. Každých desať rokov je vyvolených len šesť najvýnimočnejšie nadaných mágov a tí sa môžu uchádzať o zasvätenie. 
Vstúpte do posledného kola medzi týchto šiestich: Libby Rhodesová a Nico de Varona, nedobrovoľné polovice nepochopiteľného celku, podivuhodne ovládajú každý prvok fyzického sveta. Reina Moriová, naturalistka, ktorá dokáže vytušiť jazyk samotného života. Parisa Kamaliová, telepatka prekonávajúca hlbiny podvedomia, sa vie pohybovať vo svetoch vnútri ľudskej mysle. Callum Nova je empat, no je ľahké pomýliť si ho s manipulatívnym iluzionistom schopným ovplyvniť intímne fungovanie ľudského vnútra.
 A napokon je tu Tristan Caine, ktorý dokáže vidieť cez ilúzie novú štruktúru reality – táto schopnosť je taká vzácna, že ani on, ani jeho rovesníci nedokážu celkom predvídať jej dôsledky. Keď záhadný Atlas Blakely naverbuje svojich kandidátov, povie im, že majú jeden rok na to, aby sa kvalifikovali na zasvätenie. Šesť potenciálnych zasvätencov bude bojovať o to, aby prežili ďalší rok svojho života, a ak dokážu, že patria k najlepším, väčšine z nich sa to aj podarí. Väčšine z nich.


Dávno som s jednou knihou nestrávila toľko času ako práve s touto.Niežeby bola zlá,to vôbec!Začítala som sa od prvej stránky,a to bez problémov.Autorka ma nenechala tápať v cudzom prostredí s cudzími postavami.Venovala sa ich spoznávaniu.Mala som možnosť zoznámiť sa so šesticou najtalentovanejších ľudí sveta oplývajúcich magickými schopnosťami. Veľmi ma to bavilo.Okrem mien a charakterov mi autorka ukázala v akom prostredí hlavné postavy žili.Atlas však stále zostával záhadou.Po tom,ako sa všetci stretli v centrále Alexandrijského spoločenstva,sa začali diať veci.Ak očakávate akciou prepchatý príbeh,rozhodne sa kroťte.Táto fantasy sa radí skôr k filozofickej.A vlastne s tým som mala najväčší problém.Ani nie tak s teóriami,ktoré postavy pretvárali do praxe,to bolo priam fascinujúce.Mne dosť prekážali vsuvky vnútorných monológov,rôznych teórií,či skoky v čase(vracanie sa k udalostiam,ktoré sa stali dávnejšie)v priamej reči.Niekoľkokrát sa mi stalo,že som popri dumkách postáv zabudla,o čom sa zhovárali,takže som si musela opätovne vyhľadať priamu reč,preskočiť niečie myšlienky a”napojiť”sa na pokračujúcu debatu.Okrem tejto maličkosti mi prekážalo,že autorka,čo sa týka vzťahov medzi postavami,len rozbabre a nechá tak.Ja som skôr čitateľ,ktorý potrebuje všetko čierne na bielom,nerada si domýšľam.Mali sme tu dokonca niekoľko vzťahových liniek,no všetky boli účelové(rozumej, intrigy v plnom prúde,prečo nevyužiť aj sex na dosiahnutie svojich cieľov)…

Ale teraz k pozitívam.Postavy sú charakterovo tak rozdielne,že striedanie pohľadov v kapitolách vás bude náramne baviť.Každého magická schopnosť je jedinečná,každý ju využíva inak a autorka s nimi vie pracovať rafinovane.Blake vytvorila originálny svet,majstrovské taktizovanie a intrigovanie,zaujímavé vzťahy medzi postavami,famózne”triky” a ilúzie,veľa tém a tajomstiev ale zostalo otvorených….V závere však nastali také zvraty, že až!

Aj keď mám výhrady, boom okolo tejto knihy je vskutku oprávnený. Je brutálne premakaná a verím, že viacerým štýl autorky ulahodí viac ako mne.

Za mňa 4* z piatich

Knihu si môžete zakúpiť tu: https://www.zelenykocur.sk/products/atlasova-sestka

Celú ponuku si pozrite na stránke ZELENÝ KOCÚR  ,ktorým vďačím za knihu.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára